Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Szukasz szkolenia biznesowego ?

Powtórzenia wykorzystywane w prezentacji

W opowieści możemy kilkakrotnie powtórzyć ciekawe słowa, wyrażenia, fakty czy konstrukcje składniowe. Opowiadanie, któremu nadamy taką strukturę, będzie uporządkowane i łatwiejsze w odbiorze, a być może także zabawniejsze. Dzięki powtórzeniom prezenter i słuchacze łatwiej je zapamiętają. Dlatego właśnie dzieci tak bardzo lubią powtarzanie. Podobnie słuchacze. Powtórzeń nie powinno być jednak zbyt wiele.

W historii o Harmonie Killebrew często powtarzam nazwisko głównego bohatera – Killebrew, głównie po to, żeby słuchacze zapamiętali tę opowieść. Podstawowym „narzędziem” potrzebnym do snucia opowieści jest głos i styl mówienia prezentera. Gdy historia ma już ostateczną formę, możemy się zastanowić, które fragmenty należy opowiadać wolniej lub szybciej, głośniej lub ciszej, w tonie bardziej lub mniej poważnym, głosem pewnym siebie lub pełnym wahania.

Dla wzmocnienia dramatyzmu opowieści możemy posłużyć się pauzami. Zróbmy kilkusekundową pauzę po jakimś fragmencie opowiadania, aby to, co powiedzieliśmy, zapadło w pamięć słuchaczy. Pauzy mogą też budować napięcie, obrazować upływ czasu, poprzedzać zmianę nastroju, stanowić przejście z tematu do tematu. Ponadto dają prezenterowi i słuchaczom chwilę wytchnienia.

Pauzy mogą stanowić najbardziej dramatyczne momenty opowieści. Czasem jednak zrobienie pauzy jest bardzo trudne. Kiedy zalega cisza, prezenterzy stają się nerwowi. Spikerzy radiowi bardzo się starają, aby wyeliminować ją z programu. Dlatego powinniśmy starannie zaplanować momenty, kiedy wstawiamy pauzę. Chwilowa przerwa w opowieści ma jeszcze jedną zaletę – prezenter zyskuje moment na przypomnienie sobie czegoś, co wyleciało mu z głowy. Ponadto po zrobieniu jednej lub dwóch naturalnych pauz (czyli takich, które nie wyglądały na zaplanowane), łatwiej jest zrobić kolejną, nieplanowaną, wyglądającą na naturalną pauzę, jeśli będziemy chcieli coś sobie przypomnieć (będzie to również wspaniała okazja, aby wypić łyk wody, o czym będziemy mówić w dalszej części książki).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.